Traducere nume din ucraineana
Thread poster: cezarica22
cezarica22
cezarica22
Romania
Oct 27, 2015

Buna ziua, am si eu o mare nelamurire. Numele din limbile bulgara, maghiara, ucraineana, se traduc?
De exemplu a venit cineva cu numele cerkez vasyl. Pe certificatul de nastere romanesc scria CERCHEZ VASILE, emis in Bucuresti. Pe toate documentele romanesti scria CERCHEZ VASILE...
Sau a mai venit cineva Ivan care avea pe actele romanesti tradus Ion. Omul a jurat ca de la Bucuresti au zis ca e corect asa, ca Ivan, in romana este Ion.

Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine.


 
Pall Heimisson
Pall Heimisson  Identity Verified
Romania
Local time: 07:58
Member
English to Icelandic
+ ...
Interesant Oct 27, 2015

Asta am gasit pe net: http://notariat-tineretului.net/legalizari/instructiuni-efectuare-legalizare-traduceri-notari-publici

acolo se zice:

10 Numele de persoane cuprinse în textul înscrisului ce se traduce se vor păstra aşa cum sunt scrise în original, transcriindu-se, literă cu litera, atât numele cât
... See more
Asta am gasit pe net: http://notariat-tineretului.net/legalizari/instructiuni-efectuare-legalizare-traduceri-notari-publici

acolo se zice:

10 Numele de persoane cuprinse în textul înscrisului ce se traduce se vor păstra aşa cum sunt scrise în original, transcriindu-se, literă cu litera, atât numele cât şi prenumele, precum şi eventualele porecle.
La cererea expresă a părţii, traducătorul va putea menţiona, într-o notă, echivalentul ortografic sau fonetic al numelui potrivit limbii române sau limbii materne a părţii; în acelaşi mod va putea menţiona corespondentul prenumelui prin traducerea acestuia în limba în care se face traducerea sau în limba maternă a părţii.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Traducere nume din ucraineana






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »