Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Lucica Abil (X)
Lucica Abil (X)  Identity Verified
Romania
Local time: 16:01
Italian to Romanian
GetRight Sep 26, 2005

un program pentru a descărca mai uşor orice fel de fişiere. Cel mai important este că este posibilă reluarea descărcării, dacă aceasta a fost întreruptă din orice motive (doar puţine site-uri nu permit reluarea descărcării). Programul oferă multe alte facilităţi pentru cei care descarcă de pe Internet. Funcţionează cu IE, Firefox, Opera. Eu folosesc programul incomplet (free) şi deja sunt foarte mulţumită, este ideal pentru cine are conexiune lentă sau descarcă mult şi/s... See more
un program pentru a descărca mai uşor orice fel de fişiere. Cel mai important este că este posibilă reluarea descărcării, dacă aceasta a fost întreruptă din orice motive (doar puţine site-uri nu permit reluarea descărcării). Programul oferă multe alte facilităţi pentru cei care descarcă de pe Internet. Funcţionează cu IE, Firefox, Opera. Eu folosesc programul incomplet (free) şi deja sunt foarte mulţumită, este ideal pentru cine are conexiune lentă sau descarcă mult şi/sau fişiere mari.
Îl găsiţi la http://www.getright.com/
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 16:01
German to Romanian
+ ...
Utile Sep 27, 2005

Maria Diaconu wrote:

Pe scurt:

1. Viteza de navigare şi descărcare vizibil mai mare decât în IE şi Firefox.

2. O gestionare foarte bună a dowloadurilor - se pot descărca multe documente în acelaşi timp - eu am încercat cu 6 şi a mers foarte repede şi bine, pe când Firefoxul mergea foarte greu de la 2 în sus.


Legat de downloaduri, tot omul e bine sa foloseasca un download manager. Exista o groaza, dar atentie, ca unii au hibe, adica sunt plini de spyware, adware si tot felul de balarii (de pilda Download Accelerator e arhicunoscut pt. asa ceva). Recomand in acest sens un download manager curat: Download Express de la MetaProducts, aceeasi firma care a fabricat si MassDownloader. Spre deosebire de MassDownloader, care e de cumparat, DownloadExpress, care face cam acelasi lucru, e gratis for non-commercial use. Eu il folosesc de o groaza de vreme si, desi am mai testat si altii, am ramas cu acesta, fiindca e cel mai tare si il folosesc cu IE, ca mere mai bine decat cu Firefox. E extrem de inteligent, daca un download se intrerupe, ori benevol, de catre utilizator, ori unwillkürlich, cine stie din ce motive, pluginul asta minune salveaza fisierul asa incomplet cum e si permite reluarea downloadului de acolo de unde a ramas, deci nu o mai ia downloadul de la zero. Bine, asta depinde si de serverul de download, daca permite sau nu reluarea unui download.

Ultima versiune, Download Express 1.8, se poate da jos de la

http://www.metaproducts.com/mp/mpProducts_Detail.asp?id=18

E foarte mic, deci se da jos repede, se instaleaza usor, fie ca plugin in IE, fie in Mozilla Firefox. Deocamdata atat, DAR:

Veste buna: Versiunea 1.9, deci urmatoarea, care e inca in lucru si care sper sa apara cat de curand, va avea si plugin pt. Opera.

Maria Diaconu wrote:
3. Viteza de derulare a paginii mai mare decât în IE sau Firefox (aici nu ştiu dacă e doar o impresie, dar eu am simţit diferenţa).


Nu e impresie, chiar asa si e. Si eu am simtit imediat acelasi lucru. Din toate punctele de vedere, Opera e cel mai rapid browser. Legat de afisajul paginilor, in Opera poti vedea culorile normale la scrollbaruri de pilda, daca umblii in setari, deci vezi pagina ca in IE, iar in Mozilla nu exista posibilitatea asta. De asemenea, Mozilla Firefox nu stie sa redea sunetele din websiteuri, adica stie, dar numai daca dai jos QuickTime, ca nu are plugin propriu. Ar mai fi diverse extensii, dar uneori browserul nu e multumit si tot iti recomanda sa instalezi QuickTime.

Maria Diaconu wrote:
4. Posibilitatea de a deschide mai multe site-uri în taburi şi de a trece foarte rapid, printr-un click, de la unul la altul. Spre exemplu: webster, eurodicatom, google, proz, dexonline, GDT - încap toate ca taburi în bara de sus a browserului Opera, fără a-mi ocupa bara de taskuri, care e şi aşa aglomerată cu alte programe ca Word, Excel etc.


Poti sa nu tii multe taburi deschise. Unele pagini care le folosesti mai des, dar totusi nu chiar tot timpul, le poti face sa apara ori in panele in stanga, ori in bara personala (Persönliche Leiste). Le salvezi ca Lesezeichen (Bookmarks), le botezi cum vrei tu, dar preferabil sa le dai nume cat mai scurt sa nu ocupe spatiu mare s sa-l vezi bine si selectezi casuta In persönlicher Leiste zeigen - ma rog, cum o fi in engleza, ca eu am versiunea germana a browserului. Ca sa vezi persönliche Leiste, ori umblii in setari, ori mai simplu, dai un rightclick undeva in partea de sus a browserului, deci pe cadru, nu in fereastra si dai anpasen - customize probabil si ai mai multe taburi: Skin, Panele, Symbolleisten, Schaltflächen. Al treilea, cel cu Symbolleisten, ala e cu toate barele si selectezi care bare vrei sa le ai tot timpul afisate. Si selectezi persönliche Leiste si ai tot timpul chestii uzuale la dispozitie, dar pe care nu le tii tot timpul deschise.

Maria Diaconu wrote:
5. Memoria pe care celelalte browsere nu o au: de exemplu, scriu pe forum, dar intru pe alt site înainte de a da Post Reply - în IE şi Firefox se pierde în neant ce am scris, în Opera mă pot întoarce la ceea ce am scris şi apoi să dau Post Reply.


Apropo de memorie:
Daca inchizi din greseala o fereastra, un tab, in aceeasi sesiune il gasesti in Papierkorb (galetica aia ca un recycle bin) de langa ultimul tab de sus.

Maria Diaconu wrote:
6. Culorile pastelate... nu în ultimul rând, pentru că şi acesta este un factor important pentru cineva care stă ore întregi în faţa calculatorului.


Poti sa umblii in setari , adica Extras - probabil Tools si apoi Erscheinungsbild - probabil Appearance si in fereastra mare ai skinurile ce le-ai dat jos, daca ai dat vreunele, iar jos ai un meniu cu Farbschema - Colour Scheme probabil, unde poti sa schimbi culorile browserului: Kein Farbschema nu-i nicicum, Systemfabrschema e in culorile Windowsului tau, asa cum l-ai setat tu sa arate, apoi ai schemele Gold, Sand, Dschungel, Meer -Sea, Blau, Indigo, Lila, Blutrot und Rot.

Iar din Symbolgröße poti alege marimea simbolurilor ce apar in browser.

Oricum, poti sa dai jos skinuri, ca sa arate browserul cum vrei tu, sau poti sa faci tu skinuri, ca exista pe site instructiuni in acest sens, la

http://my.opera.com/community/customize/skins/tutorial/

Ma rog, eu nu m-am preocupat niciodata de chestii de astea de grafica, cred ca e ceva plictisitor si migalos, iar eu nu sunt genul de om sa aiba multa rabdare. Prefer sa gasesc de-a gata, si chiar am gasit un skin care imi place cel mai mult: Neanderthal, ca are si simboluri haioase, are si craniu, ce-mi place mie cel mai mult. Dar sunt multe altele frumoase si placute la vedere si la utilizare, la

http://my.opera.com/community/customize/skins/opera7/

Maria Diaconu wrote:
Concluzia mea: Opera merită încercat. Are câteva avantaje care ne pot face viaţa de traducător mai uşoară.

[Edited at 2005-09-26 18:37]


Asa e. De fapt nu, merita mai mult decat incercat, merita utilizat permanent, iar eu chiar il utilizet ca Standard Browser de ceva vreme, de cand cu versiunea 7. Intr-adevar face viata noastra mai usoara si mai placuta.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:01
English to Romanian
Răspuns pentru aurafas - schimbarea encodingului în Firefox Sep 27, 2005

aurafas wrote:

Dar la Firefox cum de-ti apare ? Ca mie nu-mi apare ca optiune la click dreapta si n-ar fi rau, la cat de dificil mi-e sa citesc forumul Proz


Se descarcă un "add-on" de pe site-ul Firefox, de aici:
https://addons.mozilla.org/extensions/moreinfo.php?id=371
S-ar putea ca prima dată când accesezi să te redirecţioneze să descarci ultima versiune a Firefox, iar apoi, după ce instalezi ultima versiune, te lasă să descarci o extensie de 2 KB care face să-ţi apară opţiunea Encoding când faci click cu dreapta.

Se numeşte Right Encoding - Firefox Extension

Right Encoding 0.1, by Gomyoung Kim, released on November 17, 2004
Quick Description

Adds the Character Encoding menu to the context menu

[Edited at 2005-09-27 14:10]


 
Valentin Alupoaie
Valentin Alupoaie  Identity Verified
Romania
Local time: 16:01
English to Romanian
+ ...
Opera Sep 28, 2005

Categoric mai rapid. Se vede clar si la scroll si la minimize-maximize. Dar, man, I miss the bookmark toolbar in Firefox! Cat despre skinuri, prefer Windows native pentu orice program - skinurile sclipicioase consuma resurse.

Apreciez la Opera faptul ca centreaza in pagina rezultatul gasit cand folosesc "Find in page" (View toolbar). Si inca niste chesti
... See more
Categoric mai rapid. Se vede clar si la scroll si la minimize-maximize. Dar, man, I miss the bookmark toolbar in Firefox! Cat despre skinuri, prefer Windows native pentu orice program - skinurile sclipicioase consuma resurse.

Apreciez la Opera faptul ca centreaza in pagina rezultatul gasit cand folosesc "Find in page" (View toolbar). Si inca niste chestii care imi plac (pentru cine nu a descoperit inca): Ctrl+Tab pentru schimbarea taburilor, un fel de Alt+Tab mai mititel (ca in orice aplicatie cu taburi de altfel - Winamp, Commander etc.), configurabil la Preferences, Advanced, Browsing, Cycle pages drop-down, Trash-ul de care pomenea si Ovidiu, faptul ca se poate da Undo (not in Firefox). And my personal favourite: reincarcarea automata a paginilor - trebuie configurat pentru fiecare pagina in parte (util pt lista kudoz si mail inbox): Click dreapta, menu item "Reload every", "Enable". M-ar interesa sa aflu si despre altele care poate mi-au scapat. Anyone?
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Aţi încercat KudoZ toolbar? Sep 29, 2005

Permite căutarea KudoZ direct din browser. Deocamdată există versiuni doar pentru Internet Explorer şi Firefox. Să sperăm că vor face una şi pentru Opera.

KudoZ toolbar se poate descărca de la http://www.proz.com/toolbar .



[Edited at 2005-09-29 16:03]


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Adobe Reader 7 Oct 7, 2005

A apărut o nouă versiune a lui Adobe Reader. În general, eu nu am văzut mari diferenţe de la o versiune la alta, dar asta vine cu o chestie nouă destul de simpatică. La căutare nu se mai deschide fereastra aceea mare în dreapta, în care erau date toate rezultatele, ci apare o fereastră mică, asemănătoare cu cea de la Word, care te poartă prin document de la un rezultat la altul doar prin apăsarea lui Enter. Mie mi se pare mai comod aşa.


[Edited at 2005-10-07 10:15]


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 16:01
English to Romanian
Adobe Reader 7 Oct 7, 2005

Mihai Badea wrote:
La căutare nu se mai deschide fereastra aceea mare în dreapta, în care erau date toate rezultatele, ci apare o fereastră mică, asemănătoare cu cea de la Word, care te poartă prin document de la un rezultat la altul doar prin apăsarea lui Enter. Mie mi se pare mai comod aşa.


Mie nu îmi place această facilitate. Adică nu mi se pare mai comodă. Din fericire, se păstrează şi fereastra cea mare din dreapta, care apare dacă apeşi Search. Dacă tastezi control+f, atunci apare ferestruica de căutare la fel ca în Word. E bine că avem ambele variante.
În rest, cum eu sunt fascinată de orice schimbare de design, îmi place mai mult noul aspect. Nu îmi dau seama exact de ce, dar pare mai "aerisit".


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Fereastra mare din dreapta Oct 7, 2005

poate fi deschisă şi din taste (Shift + Ctrl + F). Mi se pare mai la îndemână aşa (la propriu şi la figurat ).

 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 16:01
German to Romanian
+ ...
Adobe Reader 7 Oct 7, 2005

Si mie mi se pare mai comoda fereastra mare din dreapta. Se deschide si prin combinatiile de taste de care a pomenit Mihai, sau pur si simplu cu mausul, pentru cine nu tine minte atatea combinatii de taste: din Bearbeiten /Edit, se alege Erweiterte Suche / Advanced Search cred ca e in versiunea engleza. Daca se apasa pe sagetica din dreptul lui suchen /search in fereastra mica, apar optiunile din fereastra mare sub forma de meniu, iar ultima optiune a meniului deschide fereastra mare.

 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Breşele din Firefox rezolvate Oct 8, 2005

Fanii acestui browser cred că au aflat deja de 1.0.7, o versiune care, după cum declară autorii, s-a concentrat pe securitate şi stabilitate. Bănuiesc că au rezolvat problemele de care se pomenea în raportul Symantec.



[Edited at 2005-10-09 10:42]


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Păreri despre ADSL (Romtelecom) Oct 24, 2005

După problemele avute cu Zapp Internet Express, începusem să regret că nu am încercat mai întâi o soluţie ADSL. Dar, se pare că nici acesta nu merge tocmai grozav:
<
... See more
După problemele avute cu Zapp Internet Express, începusem să regret că nu am încercat mai întâi o soluţie ADSL. Dar, se pare că nici acesta nu merge tocmai grozav:

http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=81017

http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=84673


[Edited at 2005-10-24 18:06]
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Worfast gratuit Oct 28, 2005

Din câte înţeleg de pe site-ul oficial, Worfast a devenit un program gratuit. Prin urmare, oricine poate folosi acum versiunea fără limită de segmente. Încă un motiv pentru a merge la instructajul Worfast de la Cluj, din 4 noiembrie .

"Licens
... See more
Din câte înţeleg de pe site-ul oficial, Worfast a devenit un program gratuit. Prin urmare, oricine poate folosi acum versiunea fără limită de segmente. Încă un motiv pentru a merge la instructajul Worfast de la Cluj, din 4 noiembrie .

"Licenses are delivered free of charge."
http://www.wordfast.org/site/register.html
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 16:01
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
nu e situl lor vechi? Oct 28, 2005

Cel actual este: http://www.wordfast.net
Deci se pare că nu


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Mulţumesc pentru rectificare, Cristina Oct 28, 2005

Cristiana Coblis wrote:

Cel actual este: http://www.wordfast.net
Deci se pare că nu


Ai dreptate, este fostul site oficial. Eu am ajuns pe el fără să bag de seamă remarca asta (de obicei, nu mă prea obosesc să citesc descrierea site-ului şi rău fac), dar mi se pare ciudat că nu e niciun avertisment pe site. În plus, treabă foarte ciudată, site-ul vechi apare pe locul doi la o căutare cu Wordfast pe Google, în vreme ce site-ul nou nu ştiu pe unde o apărea, că pe primele două pagini nu apare.

Îmi pare rău dacă am dat am indus pe cineva în eroare. Oricum însă, tot sper să ne vedem la instructajul Worfast de la Cluj .


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 16:01
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
situl nou apare pe primul loc :) Oct 28, 2005

Cel putin la mine

Situl web vechi oferă încă gratuit versiunea Wf 3.35 cu care îţi poţi face treaba la o adică dacă te pricepi în ale Wordfast-ului


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »